Державна підсумкова атестація – важливий іспит у житті школярів. Результати ДПА впливають на загальний середній бал, також вони мають значення при визначенні претендентів на срібні та золоті медалі. У 2020 та 2021 роках ці випробування не здійснювалися через пандемію, а з 2022 року – у зв’язку з початком бойових дій. Цього року атестація також не проводилася, однак розглядається законопроєкт щодо можливості проведення у наступному. При цьому замість трьох обов’язкових предметів планується ввести чотири: українську мову, історію України, математику та іноземну мову. Тому підготовка до ДПА − це те, про що варто задуматися уже зараз. Навіть якщо атестацію вкотре скасують, повторення та оновлення знань і опрацювання вмінь та навичок за програмою середньої школи значно спростить підготовку до національного мультипредметного тесту тим, хто планує, закінчивши 9 клас, продовжувати навчання в школі. А для тих школярів, які збираються після 9 класу вступати у коледж, кращий рівень знань допоможе вдало пройти усні співбесіди, щоб потрапити на бюджетну форму навчання.
У чому переваги таких занять?
Одним з оптимальних варіантів підготовки є відвідування курсів в освітніх центрах. На відміну від відвідування репетиторів, це набагато зручніше: не потрібно шукати кваліфікованих викладачів з кожного предмету та узгоджувати час зустрічі з кожним окремо. Хороші курси готують до ДПА за спеціальними методиками, де групові заняття та персоналізований підхід доповнюють одне одного. Групи формуються з 5 – 6 учасників за рівнем знань. Можна вибрати як один чи декілька предметів, так і всі, які будуть оцінюватися на атестації. Програма щороку актуалізується, згідно з вимогами Міністерства освіти. Також пропонується:
- відпрацювання пропущених занять, щоб уникнути прогалин у знаннях;
- індивідуальна робота окремо від групи над темами, освоєння яких викликало труднощі в учня;
- можливість відвідувати курси у зручний час, в тому числі й у вихідні дні.
- психологічна підтримка та налаштування викладачами на правильний лад перед датою проведенням ДПА.
Для батьків надається доступ до електронного журналу, щоб вони змогли відстежувати прогрес дитини. Щодо способу організації, це можуть бути як заняття безпосередньо в закладі, так і онлайн-підготовка.
Очні або дистанційні курси: як визначитися з форматом?
Висококваліфікована підготовка до складання ДПА у навчальному центрі – це підхід тих, хто надає перевагу «живій» співпраці з викладачами та учасниками групи. Так, більшість учнів саме у колективі краще засвоює теоретичну та практичну складову програми кожного з предметів. Це оптимальний вибір для підлітків екстравертів та учнів, яких мотивує елемент змагання під час занять, порівняння своїх успіхів з досягненнями інших, додаткова нагода спілкування з однолітками.
Підготовку онлайн обирають зазвичай, коли дорога до навчального центру займала б надто багато часу, або ж з міркувань безпеки дитини. Вона буде не менш ефективною, ніж при особистому відвідуванні закладу, якщо підліток проявляє достатньо сумлінності та самодисципліни. Як очні, так і дистанційні заняття передбачають ретельний контроль: зрізи знань та пробні ДПА. За їх результатами проводять аналіз помилок та роботу над їх виправленням, аби не допускати таких ситуацій уже при складанні державної підсумкової атестації.