До чого призводить доступність і велике розмаїття спиртних напоїв, помножені на маркетингові хитрощі виробників? Звичайно ж, до широкого вживання алкоголю. Така ситуація тягне за собою цілу купу наслідків.
Насамперед страждають ті, хто пристрастився до спиртного. У них розвивається залежність, підривається здоров’я, руйнуються сім’ї. Жертвами стають не тільки рідні алкоголіків, а й їхні знайомі та випадкові люди. Дедалі частіше нетверезі водії влаштовують аварії на дорозі, вбивають товаришів по чарці в п’яній бійці та скоюють інші злочини. І це далеко не весь список проблем, викликаних повсюдним вживанням алкоголю.
Проєкт Inhumans вивчив ситуацію з алкоголем у світі та в нашій країні, його негативний вплив і способи подолання проблеми. Подібні дослідження є частиною заходів по боротьбі з алкоголізмом і його страшними наслідками.
Сучасна ситуація
З’ясувати, скільки люди у світі п’ють алкоголь, — завдання не з простих. За нього взялася Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). Зробила вона це в 2018 року, тому дані є саме на цей рік. Згідно зі звітами, загальне світове споживання спиртного становило 6,2 літра чистого алкоголю на людину віком від 15 років і старше.
Така цифра мало про що говорить. Прояснили ситуацію доктора Ханна Річі та Макс Розер. Вони опублікували статтю «Споживання алкоголю» в журналі «Our World In Data». У ній лікарі перевели дані від ВООЗ у більш зрозумілі одиниці виміру — у кількість пляшок вина. У підсумку виходить, що в середньому по світу людина від 15 років випиває 53 пляшки вина на рік. Це близько літра вина на тиждень.
В основу дослідження ВООЗ лягли дані про виробництво, імпорт, експорт і продажі алкоголю у світі. Ми розуміємо, що до цих офіційних джерел можна сміливо додати і той алкоголь, який вироблено і випито без будь-якого обліку. А отже, підсумкові цифри споживання спиртного вищі за ті, що наводить ВООЗ.
Крім того, середнє вживання алкоголю в різних країнах сильно відрізняється. Наприклад, у країнах Північної Африки і на Близькому Сході люди майже не вживають спиртні напої. Це означає, що жителі інших країн випивають набагато більше 6,2 літра чистого алкоголю на рік. Візьмемо для прикладу Чехію. У 2018 році в цій країні одна людина в середньому випивала 15 літрів чистого алкоголю на рік. Це близько 2 пляшок вина на тиждень.
Як же йдуть справи в нашій країні? За тими ж даними ВООЗ на 2018 рік, у середньому українець у віці від 15 років випивав 5,69 літра чистого алкоголю на рік. За прогнозами організації, до 2025 року ця цифра зросте до 10 літрів. Це не найвищий показник, але й до країн Близького Сходу нам теж дуже далеко.
Соціальне сприйняття алкоголю відрізняється в різних регіонах світу. Ми вже зазначали, що жителі Північної Африки та Близького Сходу переважно проводять життя без алкоголю. Цього не скажеш про європейців. У багатьох країнах Європи спиртне є частиною традицій, культури, свят і суспільних подій. Це стосується і України.
У країнах Азії теж по-різному ставляться до спиртного. Якщо в Японії та Південній Кореї воно є частиною ділової та соціальної культури, то в інших державах до нього ставляться більш суворо. В Америці та Африці ставлення до алкоголю може різнитися залежно від конкретного регіону.
Чому в багатьох країнах світу спостерігається високий рівень споживання спиртних напоїв? Цьому сприяє ціла низка чинників, серед яких:
- культурні та соціальні особливості;
- доступність алкоголю;
- потужні рекламні кампанії;
- величезна кількість чинників, що викликають стрес;
- вплив близького оточення.
Ці та інші причини сприяють тому, що люди все частіше і частіше п’ють спиртне.
Якщо у вашому житті алкоголю стало занадто багато і ви хочете це змінити, пройдіть 21-денний марафон і станьте господарем свого життя.
Наслідки алкогольного споживання для суспільства
Широке і часте вживання алкогольних напоїв негативно позначається на питущих суспільствах. Воно шкодить здоров’ю, економіці та створює соціальні проблеми. Давайте детальніше зупинимося на кожному аспекті.
Вплив на здоров’я
Про шкідливий вплив алкоголю на здоров’я людини йдеться далеко не вперше. Регулярне споживання спиртного фактично б’є по всьому організму. Серед «постраждалих» зазвичай опиняється печінка. Йдеться про такі проблеми, як цироз печінки, алкогольний гепатит і жирова дистрофія.
Біда не оминає стороною і судини з серцем. Надмірне споживання спиртного збільшує ризик розвитку аритмії, гіпертонії, інсультів та інших проблем. Страждає психіка і нервова система. Психічні розлади, такі як депресія і тривожність, посилюються під впливом алкоголю. Також алкоголік може обзавестися нейродегенеративними захворюваннями і сильно пошкодити свою пам’ять.
Список хвороб можна довго перераховувати. Лише коротко нагадаємо, що до нього також належать: гастрит, виразка шлунка, дисбактеріоз, ризик розвитку раку гортані, стравоходу, печінки. Імунна система послаблюється і не може захищати людину як належить.
Алкоголь погано впливає на вагітність. Діти, чиї батьки зловживали спиртним, можуть народитися розумово відсталими, з фізичними вадами та мати проблеми з розвитком. Крім того, підвищується ризик мертвонародження і передчасної смерті дитини.
Економічні наслідки
Зловживання алкоголем негативно відбивається на економічному становищі як окремої людини, так і суспільства в цілому. Якщо говорити про вплив на окремо взятого питущого, то можна сказати, що він платить двічі. Перший раз, коли купує алкоголь, а другий раз, коли витрачає кошти на лікування від хвороб, викликаних алкогольною залежністю.
Захоплення алкоголем знижує продуктивність питущого. Це призводить до того, що людина гірше працює, а значить менше заробляє. Через проблеми зі спиртним багато хто і зовсім втрачає роботу. Нескладно здогадатися, як все це позначається на житті людини та її сім’ї.
Згадане зниження продуктивності, вимушені звільнення і смертність серед населення, що п’є, в широкому масштабі негативно впливають на економіку країни. Становище погіршують і витрати на охорону здоров’я через лікування хвороб, спричинених зловживанням спиртним, а також на різні програми підтримки.
Соціальні проблеми
Пияцтво, запої та інші алкогольні явища провокують безліч соціальних проблем. У сім’ях конфлікти стають буденною справою, які часто ведуть до насильства, вбивств і розлучення. Діти алкоголіків ростуть із душевними травмами, їм важче знайти своє місце в суспільстві й часто вони йдуть стопами своїх батьків.
Перебуваючи «під мухою», багато хто скоює злочини: крадіжки, грабежі, вбивства і зґвалтування. П’яні водії забирають безліч життів ні в чому не винних людей. Молодь, у якої є проблеми з алкоголем, погано вчиться, поводиться агресивно і часто стає на злочинний шлях.
Отже, наслідки від алкоголю знижують якість життя як окремої людини, так і суспільства в цілому.
Як вплинути на свідомість суспільства
Знизити кількість проблем від зловживання алкоголю можна за допомогою комплексу заходів. До нього, зокрема, належить освіта та інформування про наслідки такої поведінки. Цим варто займається з самих ранніх років. Ще в школах важливо пояснювати те, наскільки гіркі наслідки чекають на тих, хто полюбляє засиджуватися за пляшкою і склянкою.
Важлива роль й вищих навчальних закладів. Адже саме, навчаючись у ВНЗ, молоді люди часто починають зловживати алкоголем. Цікаве, наочне та інтерактивне навчання студентів допоможе врятувати багато життів і позитивно вплинути на формування здорового суспільства.
Свою лепту можуть внести і законодавці. У їхній владі обмежити рекламу алкоголю, яка націлена на підвищення привабливості та популяризації спиртного. Ще одним заходом може стати підвищення віку, з якого люди можуть купувати алкоголь. Це частково знизить доступ молоді до міцних напоїв і зменшить проблему підліткового алкоголізму.
В арсеналі влади ще такі інструменти, як підвищення податків на алкоголь, обмеження часу продажу, наприклад, у нічний час, а також заборона і суворе покарання для тих, хто нелегально виробляє і продає спиртне.
Засоби масової інформації теж можуть зробити свій внесок у створення правильного ставлення до вживання алкоголю. Через наявні в них канали вони можуть доносити інформацію про шкоду алкоголю та залежність від нього. Їм під силу розвіяти міфи, пов’язані з привабливістю спиртного.
Громадські організації можуть стати на варту тверезості завдяки спеціальним кампаніям. Вони можуть бути спрямовані на рекламу здорового способу життя та створення дієвих альтернатив вживанню алкоголю. Це можуть бути різні активності, заняття спортом, культурні заходи.
Успіх соціальної реклами, зокрема, залежить від захопливої подачі та залучення авторитетних особистостей. Для молоді навчальні сучасні відеоролики будуть набагато цікавішими, ніж нудні лекції. Прикладами для наслідування можуть стати зірки спорту, кіно та шоу-бізнесу.
Хто ще може допомогти в цій справі? Звичайно ж, сім’я та близьке оточення. Для дітей і молоді багато чого можуть зробити батьки. Крім теоретичного навчання, важливий приклад батька і матері. Якщо батьки самі ведуть тверезий спосіб життя і не наливають дітям за сімейним столом, кажучи: «Вдома можна», то тим самим вони закладають хорошу основу для щасливого життя своїх чад.
Друзі можуть допомогти своїм товаришам тим, що не мовчатимуть, коли ті збиваються зі шляху, захоплюючись алкоголем. Замість випивки є безліч занять, які приносять радість і задоволення. Спільне зайняття такими справами насичує життя і допомагає уникнути бід алкогольної залежності.
Приклади успішних ініціатив зміни ставлення до алкоголю
У деяких країнах уже успішно борються зі зловживанням алкоголю. Так, у Швеції було розроблено та впроваджено програму «Антиалкогольна підтримка». Її метою було допомогти дорослим кинути пити або обмежити споживання спиртного. Надаючи інформацію та допомогу онлайн, а також організовуючи зустрічі груп підтримки, вдалося допомогти багатьом, у кого були проблеми з алкоголем.
Користь приносять і спеціальні програми реабілітації. Однією з них є швейцарська програма під назвою «Майбутнє без залежності». Завдяки їй велика кількість людей з алкогольною залежністю отримали допомогу у відновленні та зменшенні ризику зривів. До програми входить медикаментозне лікування, психологічна підтримка та допомога в соціальній інтеграції. Акцент ставиться на індивідуальному підході.
Ось приклади двох країн, які успішно борються зі зловживанням алкоголем. Йтиметься про Литву та Шотландію. Литва на початку 2000-х років вважалася однією з найбільш питущих країн світу. В останні ж роки рівень витрат населення на алкоголь істотно скоротився. Допомогли заборона на рекламу спиртних напоїв, збільшення мінімального віку для допустимого вживання алкоголю і серйозне підвищення акцизного збору.
У Шотландії заборонили знижки на оптові закупівлі алкоголю, інформували населення про шкоду алкоголізму і надавали безкоштовні консультації для тих, хто хотів зав’язати зі згубною звичкою. У підсумку за перший рік такої діяльності продажі алкоголю в країні знизилися на 25%, а кількість смертей через зловживання спиртними напоями — на 10%.
Висновок
Споживання алкоголю в багатьох країнах зростає, а з ним зростає і кількість проблем. Економічних, соціальних і пов’язаних зі здоров’ям. З цим потрібно боротися і змінювати ставлення до спиртного. Тоді суспільство стане здоровішим, багатшим і щасливішим. Наведені в статті приклади показують, що це можливо.
Усі можуть зробити внесок у цю добру справу. І ви теж! Подавайте приклад своїм дітям, друзям і знайомим. Покажіть, що жити без алкоголю не тільки можливо, а й що таке життя набагато цікавіше і довше.