Свіжі новини:

Іпотечна програма дуже хороша: пахне популізмом

Нова програма від президента – доступна іпотека для людей, які хочуть отримати житло, але не можуть. Пару днів назад, під час проведення «Україна 30. Розвиток правосуддя» гарант Зеленський вже привітав перших двох володарів, які отримали кредит під 7% в держбанках OTP Bank Україна і «Укргазбанку».

Для довідки

Умови програми передбачають, щоб квартира або будинок, який береться в іпотеку, ні старше 6 років. Протягом 20 років можна виплачувати це кредит. Вартість же не повинна перевищувати 2,5 мільйона гривень (сума іпотеки 2 млн). Перший обов’язковий внесок – 15%, іпотечна ставка – 7%.

Так що це старт на шляху до майбутнього і до доступної нерухомості або стара добра історія, через яку бюджет втрачав кошти, а люди залишалися без квартир? За відповідями ми звернулися до Віктор Несін, президенту Союзу фахівців з нерухомості.

Сама суть програми і те, що вона з’явилася – це просто чудово. За великим рахунком 7% річних це прорив для України. Такий процентної ставки і в такому розмірі я не пам’ятаю. Хоча якщо порівняти з деякими країнами Європи чи Штатами Америки, то там це число ще менше. Однак, я пам’ятаю час, коли ми пішли з валютних кредитів і перейшли на гривневі, але цей відсоток підскакував аж до 30% річних.

Але з іншого боку, я б не називав це «доступною іпотекою». Це свого роду якась програма, яка може стати популістською, чого я дуже боюся. Можливо, це піар-хід для підняття якогось іміджу. Чесно кажучи, ця пропозиція від президента дуже схоже на старі добрі «молодіжне кредитування». Ми всі пам’ятаємо, чим це закінчилося. Тоді молода сім’я брала в комерційному банку кредит, той в свою чергу, видавав гроші під комерційний високий відсоток, наприклад, під 15%, а після чого держава гасило частина цього боргу, а люди вносили набагато менше, ніж брали в банку. У підсумку, через деякий час в держскарбниці закінчилися кошти на дотацію і людей ставили перед фактом: банк відбере у них це житло, або вони будуть платити за комерційним відсотку, спочатку запропонованого банком.

Читайте також:  Ставлениця Деркача рветься до влади на Сумщині

Щоб говорити, чи буде ця програма працювати доступно для всіх, треба зрозуміти, що є маса недоліків. Найголовніший – дуже вибіркове ставлення до позичальника. Я розумію, що до нього можуть бути вимоги, але, як правило, їх висуває сам банк (він же дає гроші і має ризики неповернення), а в програмі умови інші. Мовляв, ви повинні стояти на квартирному обліку, мати вік не більше ніж … Тобто маса всяких обмежень. Я розумію, що багато бажаючих, так як відсоток на іпотеку дійсно низький і термін виплати досить пристойний – 20 років. Первинний внесок 15% теж невеликий.

Але ті люди, які потрапляють під цю програму, швидше за все, не в змозі її виплатити. А що таке іпотека – це забезпечення взятих на себе зобов’язань нерухомістю. Тому в разі невиплати банки будуть її продавати, так як їм вона не потрібна.

Я тому не зовсім зрозумів цей піар-хід з виданими першими двома кредитами. Господа, два кредити для такої держави – це ж ні про що, це чистий популізм. Я розумію, що це початок, але на перших порах повинні були видати сотні кредитів. Такі нюанси бентежать і змушують задуматися. Дай бог, щоб я помилявся.

 

Додайте свій відгук

%d блогерам подобається це: